а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацрта

нацртаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3238
1. Направи цртеж, прикаже некого, нешто, наслика со молив, со боја и сл.
Англиски: draw Албански: vizatoj
2. (се нацрта) Дојде, се покаже некаде.
Англиски: show up Албански: paraqitem, vizatohem
Употреба: Разговорно
Примери:
Речи му, утре уште рано да ми се нацрта овде.
Изведенки
1. нацртува несв.
(се) нацртуваат
повт.
2. нацртување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК