а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацрпи

нацрпат
Вид збор: Глагол, свршен
Со црпење (со некаков сад, со лажица, лопата) земе нешто (вода, земја, песок).
Англиски: scoop
Примери:
Нацрпив една кофа вода.
Нацрпете две лажичиња сол.
Изведенки
1. нацрпува несв.
нацрпуваат
2. нацрпување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи