а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацрни

нацрват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намачка нешто со црна боја.
Англиски: blacken Албански: bëj me zi
2. (се нацрни) Се намачка, се извалка со нешто црно.
Англиски: blacken Албански: nxihem
Изведенки
1. нацрнува несв.
(се) нацрнуваат
повт.
2. нацрнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи