а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нација

мн. нации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 1820
1. Историски создадена општествено-економска, културна и политичка заедница врз основа на заедничка територија, јазик, минато, традиции, психичка конституција, силно проникната со свест за заедничка припадност.
Англиски: nation Албански: komb
Примери:
македонска нација
француска нација
2. држава, земја
Англиски: state Албански: shtet
Употреба: Дипломатија
Примери:
Организација на обединетите нации
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК