а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

националист

мн. националисти
Вид збор: Именка, машки род
приврзаник на национализмот
Англиски: nationalist
Употреба: Политика
Изведенки
националистка ж.
мн. националистки
приврзаничка на национализмот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи