а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

национализира

национализираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Изврши, врши национализација.
Англиски: nationalize
Употреба: Економија
Изведенки
национализирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи