а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

национализација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Одземање на имотот (земја, фабрики, средства за производство, недвижен имот, обртни средства) од приватниците во полза на државата.
Англиски: nationalization Албански: nacionalizim
Употреба: Економија , Политика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи