а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

национален

национални
Вид збор: Придавка
Ранг: 615
1. Што се однесува на дадена нација.
Англиски: national Албански: kombëtar
Употреба: Политика
Примери:
национална самобитност
национално движење
национална програма
2. Што ѝ припаѓа на нацијата, што го одразува нејзиниот карактер.
Англиски: national Албански: kombëtar
Примери:
национална култура
национален театар
национална кујна
3. државен
Англиски: national Албански: shtetëror
Употреба: Дипломатија
Примери:
национално знаме
национална химна
национален грб
национален буџет
национален доход
4. Што се однесува на помала национална група.
Англиски: ethnic Албански: etnik
Примери:
национално малцинство
национална област