а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацепи

нацепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23613
Со цепење (дрва и сл.) добие доволно количество, исцепи колку што треба.
Англиски: chop
Примери:
Нацепи дрва да ја запали печката.
Нацепи дрва за цела зима.
Изведенки
нацепува несв.
нацепуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК