а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нацеди

нацедат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51910
Со цедење добие извесно количество течност (сок, мед).
Изведенки
1. нацедува несв.
нацедуваат
2. нацедување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК