а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нахија

мн. нахии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 17731
Административна област во Отоманското Царство.
Англиски: district Турски: nahiye
Употреба: Административен термин , Историја
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК