а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нахален

нахални
Вид збор: Придавка
наметлив, безобѕирен, бесрамен
Англиски: impertinent
Изведенки
1. нахално прил.
Пример: Се однесува многу нахално.
2. нахалност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК