а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафтоносен

нафтоносниот
Вид збор: Придавка
Што содржи, што има во себе нафта.
Примери:
Нафтоносни полиња.
Нафтоносни слоеви.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК