а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафта

(едн.) нафтата
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6706
Густа жолтеникава течност што гори, суровина за добивање бензин и други деривати.
Англиски: petrol Албански: naftë
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК