а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафора

мн. нафори
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 18693
Парче (залак) осветен леб што им се дава на православните верници при причестување, по богослужба.
Англиски: altar bread
Употреба: Црковен термин
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК