а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафлека

нафлекаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи флека, извалка со флека.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Ја нафлекал новата кошула.
2. (се нафлека) Се извалка со флека.
Англиски: stain Албански: njollosem
Изведенки
1. нафлекува несв.
(се) нафлекуваат
2. нафлекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК