а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафаќа

нафаќаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 39851
1. Со фаќање добие, налови многу, големо количество (риба, дивеч).
Англиски: catch Албански: kap, zë shumë
2. (се нафаќа) Се задоволи со фаќање.
Албански: knaqem me kapje
Примери:
Се нафаќав риби, доста се.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК