а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафатира

нафатираат; нафатирал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45410
наполни, преполни
Англиски: pad
Употреба: Разговорно
Примери:
Не се платени со странски пари, но се добро нафатирани со народни пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК