а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

нафака

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 19455
судбина, среќа
Англиски: fate Турски: nafaka
Употреба: Архаизам
Примери:
добра нафака
лоша нафака
Изрази
Нов ден, нова нафака - секој ден носи нова среќа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК