а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наушници

наушниците
Вид збор: Именка, множина
Дел од капа што се спушта над ушите или одделно изработени заштитни парчиња за ушите.
Англиски: earmuffs
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК