а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

научник

мн. научници
Вид збор: Именка, машки род
Тој што се занимава со научноистражувачка работа.
Англиски: scientist Албански: shkenctar
Употреба: Наука
Изведенки
научнички прид.
научничкиот
Пример: научничка работа
FlexiMac
 менување на македонски глаголи