а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

научи

научат; научил; научив, (ќе) научев
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 812
1. Со учење усвои нешто добро, целосно.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Покрај кирилицата, ја научиле и латиницата.
Научи да пишува и да чита уште пред да почне да оди на училиште.
2. Узнае, дознае нешто.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Му беше тешко што не можеше нешто да научи за судбината на другарите.
Кога научи дека мајка му е болна, веднаш се врати в село.
Научивме од селаните дека ноќе оделе некакви луѓе и ги ограбувале.
3. Навикне на нешто.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Ти си научил да се смееш и кога не треба.
Cи научил луѓето да ти се клањаат.
Не можеше да научи да станува рано.
4. Пренесе некакво знаење, оспособи некого за нешто.
Англиски: teach Албански: mësoj
Примери:
Го прибра кај себе и го научи на занаетот.
Ги научи децата да пливаат.
5. (се научи) Усвои некакво знаење, вештина и сл.
Англиски: learn Албански: mosoj
Примери:
Се научи да пишува.
Се научи да плете.
Се научи да плива.
6. (се научи) Добие некаков навик, се навикне на нешто.
Англиски: learn Албански: mësoj
Примери:
Се научи да пуши.
Се научил да лаже.
Се научи да си легнува доцна.
Изведенки
1. научува несв.
(се) научуваат
повт.
2. научување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК