а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

научен

научени
Вид збор: Придавка
Ранг: 1310
1. Што има некаков навик, обичај.
Англиски: used
Примери:
Беше научен да се поздравува со сите.
Секаде се наоѓаат луѓе научени да се клањаат пред големците.
2. Што се однесува на наука; што има карактер на наука.
Англиски: scientific
Употреба: Наука
Примери:
научен работник, научна институција
научен труд, научен пристап
научно-истражувачка дејност
Изрази
Научно-фантастичен роман.
Изведенки
1. научно прил.
Пример: Тоа треба научно да се објасни.
2. научност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК