а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наутро

Вид збор: Прилог
Ранг: 1500
Секој ден или секојпат во определен ден во утрото.
Англиски: mornings
Примери:
Наутро сакаше повеќе да спие, а мораше да станува рано.
Денот наутро го започнуваше со молитва.
Секоја недела наутро му одела на гробот.
Во празниците наутро одел в црква.
Понекогаш наутро се случуваше да задоцни.