а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наум

Вид збор: Прилог
Без гледање, без читање на текстот, напамет; во ум, негласно.
Англиски: by heart
Примери:
Ги знае наум сите црковни празници.
Читај си наум, не пречи им на другите.
Библијата си ја чувала под перница и наум ја читала и ја учела.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи