а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

науми

наумат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Намисли нешто.
Англиски: consider Албански: konsideroj, vendos
Примери:
Онака како што cте наумиле, сметам дека не е остварливо.
Ако сте наумиле да го отворите рудникот, ќе ви помогнеме.
Што наумиле, тоа и направиле.
2. Спомене нешто.
Англиски: mention Албански: përmend
Примери:
Кога ќе му наумеше за делбата, уште повеќе го лутеше.
3. потсети
Англиски: remind Албански: kujtoj
Примери:
Да ми наумиш утре да ги платам сметките.
Изведенки
1. наумува несв.
наумуваат
2. наумување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи