а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наудрен

наудрениот
Вид збор: Придавка
чукнат, мрднат, луд
Англиски: crazy
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Кога треба да враќа пари – тогаш се прави наудрен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи