а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наудолу

Вид збор: Прилог
Кон долу, кон пониско.
Англиски: downward
Примери:
Зачекори по скалилата наудолу со некаква несигурност во колената.
Се спуштаа по патот наудолу како некој да ги турка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи