а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наугоре

Вид збор: Прилог
Кон горе, кон тоа што е погоре, повисоко.
Англиски: upward
Примери:
Погледна наугоре, во небото.
Јурнаа наугоре по ридот.
Наугоре патот имаше се поостри кривини.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи