а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натчовек

мн. надлуѓе
Вид збор: Именка, машки род
1. Во филозофијата (според Ниче) - личност што е интелектуална и по карактер многу поразвиена од сегашниот човек.
Албански: mbinjeri
Употреба: Филозофија
2. Лице што си замислува дека ги надминува другите.
Англиски: superman Албански: mbinjeri
Употреба: Иронично
FlexiMac
 менување на македонски глаголи