а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натцени

натценат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Оцени некого, нешто повисоко од објективното.
Англиски: overestimate Албански: mbivlerësoj
Примери:
Ги натцени нивните можности.
2. (се натцени) Се оцени повисоко од објективното.
Англиски: overestimate Албански: mbivlerësohem
Примери:
Премногу се натценил кога се зафатил со таа работа.
Изведенки
1. натценува несв.
(се) натценуваат
2. натценување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи