а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натфрли

натфрлат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Фрли подалеку, повисоко од друг.
Англиски: fling Албански: hedh më larg
2. Надмине определена мера, направи нешто повеќе од определеното.
Англиски: exceed Албански: hedh
Примери:
Натфрли норми.
Натфрли план.
Натфрли еден месец во чекање.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи