а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натфрла

натфрлаат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Фрла подалеку.
Англиски: fling Албански: hedhë më tej
2. (се натфрла) Се натпреварува во фрлање.
Англиски: fling Албански: garoj në hedhje
Изведенки
1. натфрлање ср.
глаг. им.
2. натфрлува несв.
3. натфрлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи