а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натучи

натучат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави маст, намрси, запржи со маст.
Англиски: grease Албански: bëj me yndyrë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Многу го натучила јадењето.
2. Намрси, намачка леб со маст.
Англиски: smear Албански: lyej me tëlyen
Употреба: Гастрономија
Изведенки
1. натучува несв.
натучуваат
2. натучување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи