а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натуршчик

мн. натуршници
Вид збор: Именка, машки род
Лице што му позира на уметникот како модел; што позира без движење.
Англиски: model Српски: натуршчик Бугарски: натуршчик
Примери:
Пред нив илјадници натуршчици, раја, наш народ со збрчкани лица и со светнати очи зјапнати кон бината.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи