а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натурка

натуркаат; натуркал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46572
1. Турне, изурне во поголемо количество.
Англиски: push Албански: jap të shtym
Примери:
Натуркаа сѐ што не беше направено по планот.
2. Со туркање нагнете, натиска.
Англиски: jam Албански: fus me forcë, shtyj, rras
Примери:
Ги натуркаа сите во вагонот и ги затворија.
3. (се натурка) Се наработи туркајќи нешто.
Англиски: push Албански: shtyj mjaftueshëm
4. (се натурка) Се навтера, се напика со туркање.
Англиски: squeeze Албански: hyj, fus, rras
Примери:
Се натурка во преполнетата сала.
Изведенки
1. натуркува несв.
(се) натуркуваат
2. натуркување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК