а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натура

мн. натури
Вид збор: Именка, женски род
1. природа
Англиски: nature Албански: natyrë
2. Нарав, карактер, темперамент (за лице).
Англиски: nature Албански: natyrë, karakter
Примери:
творечка натура, благородна натура
Изрази
Во натура (плати) - не во пари, а во производи.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи