а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натуралист

мн. натуралисти
Вид збор: Именка, машки род
Творец што во создавањето на уметничките дела го следи натурализмот.
Англиски: naturalist
Изведенки
натуралистка ж.
мн. натуралистки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи