а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натурализам

(едн.) натурализмот
Вид збор: Именка, машки род
Правец во литературата и уметноста, од втората половина на 19 век. кој во уметничката постапка ги применува методите на проучување на природата, не воздржувајќи се и од многу груби описи и сцени.
Англиски: naturalism
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи