а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натурален

натуралниот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на природата.
Англиски: natural
Примери:
натурален живот, натурален развиток
Изрази
Натурално стопанство - стопанство што е ограничено на производство за лични потреби и во кое размената на стоки се врши во стоки, без учество на пари.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи