а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

наттрчува

наттрчуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. Трча побргу од некого.
Англиски: run faster Албански: tejkaloj në vrap
2. (се наттрчува) Се натпреварува во трчање.
Англиски: compete Албански: garoj në vrap
Изведенки
наттрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи