а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натстрешник

мн. натстрешници
Вид збор: Именка, машки род
1. Продолжена стреа над врата, прозорец и др.
Англиски: ledge Албански: strehë e shtuar
Употреба: Архитектура и градба
2. настрешница
Англиски: canopy Албански: tendë
Употреба: Архитектура и градба
FlexiMac
 менување на македонски глаголи