а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натсвирува

натсвируваат
Вид збор: Глагол, несвршен
1. натсвири
Албански: tejkaloj në fishkëllim
Употреба: Музика и танц
Примери:
претерана ароганција
2. (се натсвирува) Се натпреварува во свирење.
Албански: garoj në fishkëllim
Употреба: Музика и танц
Изведенки
натсвирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи