а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натрча

натрчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За множество - со трчање стигне, се насобере.
Англиски: run Албански: vrapoj, ngaj
Примери:
Натрчаа да видат што има.
Натрчаа да го гаснат огнот.
2. Во фудбалот - се стрча кон топката.
Англиски: run Албански: vrapoj
3. (се натрча) Со трчање си стигне.
Англиски: run Албански: vrapoj
4. (се натрча) Со трчање се задоволи, помине долго време во трчање.
Англиски: run Албански: vrapoj mjaftueshëm
Изведенки
1. натрчува несв.
(се) натрчуваат
2. натрчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи