а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натроши

натрошат
Вид збор: Глагол, свршен
Направи, растури трошки.
Англиски: crumb
Примери:
Си натрошил на килимот.
Изведенки
1. натрошува несв.
натрошуваат
2. натрошување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи