а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натронта

натронтаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наоблече премногу некого.
Англиски: put on Албански: vesh tepër
Употреба: Разговорно
Примери:
Ги натронта децата одвај да одат.
2. (се натронта) Се наоблече премногу.
Албански: vesh tepër
Примери:
Се натронта да не замрзне.
Изведенки
натронтува несв.
натронтуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи