а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натриум

(едн.) натриумот
Вид збор: Именка, машки род
Хемиски елемент, мек сребреникавобел метал.
Латински: Natrium (Na) Англиски: sodium
Употреба: Хемија
Примери:
Натриумот е алкален метал.
Изведенки
натриумов прид.
натриумовиот
Пример: Натриумов хлорид.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи