а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натрие

натријат
Вид збор: Глагол, свршен
Истрие доволно, колку што е потребно.
Англиски: rub
Изрази
Му го натри носот - строго му забележа, го искара.
Изведенки
1. натрива несв.
натриваат
2. натривање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи