а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натрга

натргаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Hаправи доволен број бразди, трапови и сл.
Англиски: furrow Албански: hap; mjaft brazda, hulli
Примери:
Натргај трапови да го насадиме расадот.
2. (се натрга) Се намачи, се напати.
Англиски: toil Албански: mundohem, raskapitem
Примери:
Многу мака се натргав, одвај останав жив.
Изведенки
1. натргува несв.
натргуваат
2. натргување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи