а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

натрапи

натрапат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41459
1. Случајно, без намера сретне некого или нешто.
Англиски: bump Албански: has, ndesh
Примери:
Само што тргнаа натрапија на заседа.
Кога не очекуваа, натрапија на глутница волци.
2. Натера некого, без да сака, да прифати (да купи да земе подарок и сл.) нешто.
Англиски: persuade Албански: bind
Примери:
Му ја натрапи колата, божем евтино како на пријател.
3. (се натрапи) Се придружи, се наметне во некоја средина против желбата на другите.
Англиски: impose Албански: imponoj
Примери:
Малку му беше што им се натрапи, не ги остави збор да кажат.
Изведенки
1. натрапува несв.
(се) натрапуваат
2. натрапување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК